Najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników soczewek kontaktowych - Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin

Data: 26 sierpnia 2019, 16:24

Soczewki kontaktowe to alternatywa wobec okularów. Dla wielu osób zapewniają one znacznie lepszy komfort noszenia, umożliwiając przy tym odpowiednią jakość widzenia. Niestety niewłaściwe użytkowanie soczewek może prowadzić do poważnych powikłań, w tym infekcji oka czy nawet problemów ze wzrokiem. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników soczewek kontaktowych. Należy ich unikać, aby przeciwdziałać nieprzyjemnym komplikacjom.

Najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników soczewek kontaktowych

  • Niewłaściwa higiena. To najczęstsza przyczyna zakażeń oka, które powodowane są przez drobnoustroje. Aby przeciwdziałać problemom, należy każdorazowo przed założeniem i ściągnięciem soczewek kontaktowych dokładnie umyć i wysuszyć dłonie. O higienie należy pamiętać również podczas wykonywania makijażu i demakijażu. Makijaż powinien być nakładany dopiero po założeniu soczewek. Demakijaż wykonujemy po wyjęciu soczewek. W innym przypadku resztki makijażu wraz z bakteriami mogą zabrudzić soczewkę i podrażnić oczy.
  • Niewłaściwa pielęgnacja i czyszczenie soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe należy czyścić wyłącznie odpowiednim płynem, a nie zwykłą wodą. Zwykła woda nie usunie z powierzchni soczewek wszystkich zanieczyszczeń, co więcej, może spowodować odkształcenia szkieł. Woda spłukuje z soczewek nawilżający płyn, co może prowadzić do suchości, podrażnień i zarysowania rogówki. Podczas codziennej pielęgnacji należy również przepłukiwać pojemniczek do przechowywania szkieł. Za każdym razem należy też wymienić płyn w pojemniczku na nowy.
  • Spanie w soczewkach kontaktowych. Niestety to dość częsty błąd popełniany przez użytkowników szkieł kontaktowych. Spanie w soczewkach może prowadzić do licznych powikłań ze wzrokiem i stanów zapalnych. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia wzroku.
  • Nieterminowa wymiana szkieł. Soczewki powinny być wymieniane zgodnie z wyznaczonymi terminami przydatności. Co więcej, należy pilnować dat ważności płynów pielęgnacyjnych i czyszczących. Przykładowo, soczewki jednodniowe mogą być używane tylko przez jeden dzień; soczewki miesięczne – przez miesiąc.