Na co zwracać uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne? - Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin

Data: 21 sierpnia 2020, 12:32

Okulary przeciwsłoneczne często służą nam jako modny gadżet. Bez większego problemu kupimy je nie tylko w salonach optycznych, ale również w sklepach odzieżowych, kosmetycznych, czy nawet ulicznych straganach. Niestety nie wszystkie modele okularów, które mają na celu chronić przed światłem słonecznym, są korzystne dla naszego zdrowia.

Na co zwracać uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne?

Jak już zostało wspomniane, z zakupem okularów przeciwsłonecznych nie będziemy mieć większego problemu, ponieważ oferowane są one niemal wszędzie, a oferta cenowa jest urozmaicona. Jeśli jednak zależy nam na dobrych okularach, które nie tylko skutecznie ochronią nas przed promieniowaniem, ale i będą korzystne dla zdrowia naszych oczu, najlepiej udać się do profesjonalnych salonów optycznych, gdzie specjaliści pomogą nam w dokonaniu trafnego wyboru.

Często wydaje nam się, że wszystkie okulary przeciwsłoneczne pomagają, ograniczając dopływ światła słonecznego do oka. Niestety jest to błędne przekonanie. Wyłącznie okulary wyposażone w specjalne filtry wykazują taką zdolność. Dlaczego odpowiedni filtr przeciw promieniowaniu UV jest tak ważny? Stosując przyciemniane okulary, mniej światła wpada do oka, a więc nasze źrenice automatycznie się rozszerzają, by dobrze widzieć. Ale jeśli okulary nie będą mieć filtra, przez taką rozszerzoną źrenicę wpadnie więcej promieniowania UV. Takie szkła nie tylko nie spełniają swojego zadania, ale dodatkowo mogą mieć wpływ na poważniejsze problemy zdrowotne, np. choroby rogówki czy przedwczesne starzenie się oka. Należy więc zwracać uwagę na to, aby okulary przeciwsłoneczne zawsze posiadały odpowiednie filtry.

Nieco mniejsze, ale również ważne znaczenie ma kształt i wielkość okularów. Im większa powierzchnia, tym lepsza ochrona oczu. Sam kolor okularów nie ma aż takiego znaczenia. Liczy się nie tyle odcień szkła, ile moc filtra UV oraz stopień przyciemnienia. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę również na ten aspekt, uwzględniając przy tym sytuacje, w których zamierzamy nosić okulary. Przykładowo, jeśli kupujemy okulary przeciwsłoneczne przeznaczone do jazdy samochodem, powinniśmy wybrać średni lub lekki stopień intensywności przyciemnienia, aby nie ograniczać sobie widoczności jezdni podczas jazdy.