Dzieci coraz częściej cierpią z powodu różnorodnych wad wzroku. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, głównie zbyt dużą liczbą godzin spędzonych przed monitorem komputera lub telewizora, ale często oczy odmawiają posłuszeństwa również u dzieci, które są zbyt przeciążone nauką. Szczególnie często zdiagnozowaną wadą jest krótkowzroczność. Ale to nie jedyny problem ze wzrokiem u maluchów. Do innych poważnych zaburzeń możemy zaliczyć również astygmatyzm i zez, które występują obecnie zdecydowanie częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Główne przyczyny wad wzroku u dzieci
Przyczyn wad wzroku może być wiele i bardzo często na dzieci oddziałuje wiele czynników szkodliwych. Przede wszystkim można wskazać na czynniki genetyczne, ale również środowiskowo-cywilizacyjne. Badacze coraz częściej zaznaczają, że współczesne problemy ze wzrokiem u najmłodszych związane są z procesem edukacji, który jest zdecydowanie dłuższy i wymagający systematycznej pracy oczu na bliskiej odległości. Dodatkowo dochodzi do tego wielogodzinne patrzenie na ekran monitora i telewizora.
Mięśnie oka dzieci są nadwyrężone, muszą nadmiernie skupiać się podczas długotrwałego patrzenia na jedną odległość. Wszelkie dysfunkcje oczu, zarówno nieznacznie obniżona jakość wzroku, jak i poważne wady, muszą zostać poddane specjalistycznemu leczeniu. Wszelkie problemy tego rodzaju mogą nie tylko pogarszać stan oczu, ale przede wszystkim wpływać na wiele ważnych procesów życiowych, w tym opóźniać naukę pisania i czytania, powodować problemy z koncentracją, bóle głowy itd.
Jak zapobiegać wadom wzroku u dzieci?
Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać z dzieckiem gabinet okulistyczny. Jest to szczególnie ważne, jeśli zauważymy u malucha jakiekolwiek problemy z prawidłowym widzeniem, ale każdy rodzic powinien też pamiętać o profilaktycznych wizytach. Lekarz wykona niezbędne badania, a w przypadku ewentualnych zaburzeń – dobierze okulary adekwatnie do zdiagnozowanego przypadku. Dobre okulary dla dzieci powinny być lekkie, wygodne i odporne na różnorodne uszkodzenia. Muszą być przede wszystkim bezpieczne! Powinny także chronić oczy dziecka przed promieniowaniem UV.
Co jeszcze warto zrobić, aby uchronić dziecko przed wadami wzroku?
Zaleca się regularne wizyty profilaktyczne u okulisty, a w razie potrzeby podjęcie stosownego leczenia i korekcja wzroku