Dlaczego pełna korekcja wzroku jest ważna? - Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin

Data: 17 listopada 2020, 13:19

Dobry wzrok to jedna z najistotniejszych kwestii wpływająca na jakości naszego życia. 80% informacji, które do nas trafiają, są dostarczane przez oczy. Głównym celem naszego wzroku jest nie tylko „widzieć”, ale również przekazywać „widziany obraz” w postaci impulsów nerwowych. To, że dobrze widzimy, jest dla nas oczywiste, naturalne. Jednak w obecnym, cyfrowym świecie należy być wyjątkowo czujnym, gdyż problemy z widzeniem rozwijają się stopniowo i nie muszą być od razu przez nas zauważone.

Dlaczego niektórzy z nas nie widzą dobrze?

W momencie, kiedy promienie światła skupiają w jednym punkcie na siatkówce oka, wówczas mówimy o wyraźnym i przejrzystym widzeniu. Zaczynamy gorzej widzieć, kiedy promienie światła skupiają się coraz dalej od siatkówki. W momencie, kiedy zauważymy, że nasza jakość postrzegania świata pogorszyła się, należy niezwłocznie udać się do Okulisty lub Optometrysty w celu przeprowadzenia badania wzroku.

Jakie wady wzroku występują najczęściej?

Możemy wyróżnić 3 najczęściej występujące wady wzroku:

  • Krótkowzroczność – źle widzimy obiekty znajdujące się w odległości
  • Dalekowzroczność (nadwzroczność) – przedmioty będące blisko nas są dla nas niewyraźne
  • Astygmatyzm – nieostre widzenie zarówno obiektów blisko, jak i daleko położonych od nas.

Z biegiem czasu nasza ostrość widzenia i postrzeganie świata może się zmieniać. W związku, z czym bardzo ważne jest, aby regularnie badać swój wzrok u Okulisty lub Optometrysty. Najlepiej, aby badanie było wykonywane raz w roku. Pozwoli to specjaliście na monitorowanie zmian zachodzących w twoich oczach i w razie potrzeby na szybką reakcję poprzez odpowiednio dobraną korekcją.
Okuliści i Optometryści podkreślają, że dzięki regularnym badaniom wzroku można zapobiec wielu chorobom oczu.

Pełna korekcja wzroku – co to takiego?

Okulista lub Optometrysta wykonując badanie refrakcji wzroku, dobierają odpowiednie moce korekcyjne dla Twojego wzroku. Dzięki temu promienia światła skupiają się w jednym punkcie na siatkówce oka. Wtedy mówimy o pełnej korekcji wzroku. Mylne jest przekonanie, że okulary nie muszą mieć pełnej korekcji wzroku i pozwolić oczom pracować. Takie podejście powoduje wiele skutków ubocznych takich jak: bóle głowy, zmęczeni oczu, dalsze pogarszanie się wzroku itp.

Dobre badanie wzroku czyli jakie?

Dobre, czyli profesjonalne badanie wzroku powinno być wykonane przez Optometrystę, Okulistę lub Refrakcjonistę.
Pamiętaj, że dobre badanie wzroku powinno trwać około 20-30 minut i powinno być wykonywane różnymi metodami. Badanie, które twa 5 minut i jest wykonywane tylko na autorefraktometrze to badanie orientacyjne, które mniej więcej określa czy jesteś daleko, czy krótko widzem. Jednak jest to badanie niepełne, na podstawie którego nie można dokonać dobrej i pełnej korekcji wzroku.