Krótkowzroczność to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Dotyka ona zarówno osoby starsze, jak i młodsze. W obecnych czasach najbardziej narażone na krótkowzroczność są dzieci i młodzież. Dlaczego? Większość swojego wolnego czasu spędzają przed ekranami komputera czy smartfona co wpływa na rozwój oka.
Krótkowzroczność inaczej zwana miopia pojawia się, kiedy gałka oczna rośnie zbyt szybko, przez co staje się za długa w stosunku do mocy skupiającej rogówki oraz soczewki wewnątrzgałkowej albo rogówka jest zbyt gruba i wypukła. W wyniku czego światło, zamiast skupiać się na siatkówce skupia się przed nią. Osoby z miopią widzą wyraźnie przedmioty będące blisko nich, a te położone dalej są dla nich niewyraźne. Osoby z krótkowzrocznością widzą wyraźnie obiekty będące blisko, a odległe przedmioty są rozmyte.
Źródło zdjęcia: unsplash.com
Często krótkowzroczność przekazywana jest genetycznie. Jednak w obecnych czasach bardzo duży przyrost miopii spowodowany jest zwiększoną aktywność człowieka w bliskich odległościach, czyli częste korzystanie z urządzeń mobilnych, komputera, telewizji. Mniejsza ilość czasu spędzania na świeżym powietrzy przez dzieci również przyczynia się do częstszego wystąpienia tej wady wzroku.
Często diagnozowana jest pomiędzy 6 a 14 rokiem życia. Na chwilę obecną spotyka ona prawie 30% nastolatków, ok. 9% dzieci uczęszczających do szkoły oraz ok. 5% przedszkolaków. Jeśli jeden rodzic ma krótkowzroczność to szansa na to, że dziecko również będzie ją mieć jest 3x większa, a jak dwoje rodzice mają, to szansa wzrasta sześciokrotnie. Według przeprowadzony badań przez American Academy of Ophthalmology najprawdopodobniej do 2050 roku 50% społeczeństwa na świecie będzie cierpieć na krótkowzroczność. Tak więc będzie globalną epidemią.
Źródło zdjęcia: unsplash.com
Niestety nie, jednak dzięki odpowiednio dobranej korekcji możemy znacznie spowolnić jej postęp. Dobierając odpowiednie okulary korekcyjne twojemu dziecku, możemy zwolnić postęp krótkowzroczności nawet do 60% . Jest to bezpieczna, łatwa i nieinwazyjna metoda walki z krótkowzrocznością. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszych salonów optycznych.