Soczewki progresywne – jedne do wszystkiego


Użycie soczewek progresywnych jest zalecane osobom, które mają problemy z widzeniem z różnych odległości. Dzięki szkłom progresywnym możemy mieć tylko jedną parę okularów, umożliwiającą nam wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka.

Jak działają soczewki progresywne?

Soczewki progresywne podzielone są na obszary. Każdy obszar pozwala widzieć na inną odległość. Dolny fragment szkła przeznaczony jest do bliży, czyli patrzenia z bliska (czytanie, pisanie). Środkowy obszar soczewek progresywnych przeznaczony jest do patrzenia na obiekty średnio oddalone (wnętrze pomieszczenia, ruch uliczny). Do patrzenia na obiekty znajdujące się daleko na horyzoncie służy górna część soczewki. Przejścia pomiędzy poszczególnymi podziałami są łagodne.

Pierwsze okulary ze szkłami progresywnymi

Zanim zakupimy okulary progresywne, konieczna będzie wizyta u okulisty, który określi wadę naszego wzroku, dopasuje szkła oraz wypisze na nie receptę. Z taką receptą możemy się udać do optyka.  Zamówi on dla nas szkła progresywne, które będą pasowały m.in. do budowy naszych oczu i rozstawu źrenic. Zakładając pierwsze okulary progresywne, musimy wiedzieć, że do soczewek progresywnych trzeba się przyzwyczaić. Na początku możemy nie widzieć w nich tak dobrze, jak w okularach z soczewką jednoogniskową. W okularach progresywnych ważne jest patrzenie przez odpowiednią strefę. Na początku można sobie pomóc przez odwracanie głowy w kierunku patrzenia. Najczęściej na dobrą adaptację trzeba poczekać parę tygodni.

Kto nie może nosić szkieł progresywnych?

Zdarzają się sytuacje, które wykluczają lub zmniejszają komfort noszenia szkieł okularów progresywnych. Należą do nich m.in. Bardzo poważne choroby wzroku, bardzo duża addycja (różnica między dalą a bliżą) oraz praca typowo biurowa. Ostatni z powodów jest dość częstym powodem rezygnacji z soczewek progresywnych. Długie patrzenie przez środkową część soczewki wymaga nienaturalnej postawy, co powoduje dyskomfort i szybkie zmęczenie. Lepszą alternatywą są soczewki półprogresywne (tzw. biurowe).

Related Posts

Leave a Comment