Jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu?


Okulary przeciwsłoneczne a bezpieczeństwo na drodze

Jazda w okularach przeciwsłonecznych, to nie tylko wyraz pewnego stylu czy rodzaj mody. W okresie silnego nasłonecznienia to wręcz konieczność. Prowadzenie bez nich samochodu, przy oślepiającym letnim słońcu, może być niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Dlatego zaleca się, aby osoby prowadzące pojazdy, nosiły je w okresie od kwietnia do września, kiedy w Polsce notuje się najwyższy poziom nasłonecznienia. Jednak nie każde okulary przeciwsłoneczne nadają się do prowadzenia auta, powinny one bowiem spełnić kilka warunków.

Okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem

Okulary przeciwsłoneczne,  mają różny poziom przyciemnienia określony na skali od 0 do 4. Wyższa cyfra oznacza mniejszą przepuszczalność światła. Najwyższa dopuszczalna wartość okularów, która pozwala kierowcy, jechać bez zaburzeń w polu widzenia, to 3. Należy jednak zaznaczyć, że w szkłach oznaczonych tą cyfrą powinno poruszać się tylko przy dużym nasłonecznieniu, przy mniejszym poziomie padania światła, bardziej efektywne będą te oznaczone liczbą 2. Natomiast okulary oznaczone wartością 4, w ogóle nie nadają się do jazdy.

Nie należy również wybierać okularów w dużych oprawkach, ponieważ mogą one ograniczać pole widzenia kierowcy. Jest to szczególnie istotne w wypadku martwego punktu, czyli wycinka wokół pojazdu, który jest niewidoczny dla kierowcy. Zbyt duże oprawki mogą nie tylko zwiększyć ten obszar, ale doprowadzić do powstania innych niewidocznych stref.

Warto również wybierać okulary, posiadające filtr polaryzacyjny. Zmniejsza on znacznie liczbę widocznych refleksów świetlnych. Zapewnia to większe bezpieczeństwo jazdy, ponieważ zmniejsza ryzyko oślepienia przez promienie słoneczne, odbijające się od płaskich lub przeźroczystych powierzchni.

Related Posts

Leave a Comment