Jakie okulary do komputera?


Okulary a praca przy komputerze

Komputery stały się obecnie niemal wszechobecnymi urządzeniami. Trudno sobie wyobrazić bez nich biuro. Standardem stała się kilkugodzinna praca przed monitorem. Dodatkowo równie często korzysta się z komputerów w domu. Obecnie coraz częściej używa się nowoczesnych monitorów TFT LCD, które pozwalają wyświetlać wysokiej jakości obraz, nie nadwyrężając przy tym oczu. Jednak i one nie są w pełni bezpieczne dla wzorku. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor, prowadzi nieuchronnie do zmęczenia oczu. Dlatego wiele osób, również tych niecierpiących na wady widzenia, rozważa nabycie okularów do pracy przy komputerze.

Odpowiednie okulary do pracy przed monitorem

Osoby z wadami wzorku, pracujące przy komputerze przez wiele godzin, są szczególnie narażone na wszelkie związane z tym negatywne skutki takie, jak zmęczenie i wysychanie oczu czy bóle głowy. Zamglenie widzenie oraz podwojony obraz również nie pomagają w wykonywaniu obowiązków. Ilość światła emitowana przez monitor tworzy liczne refleksy świetle, które odbijają się w szkłach okularów. Powoduje to przyspieszone męczenie wzorku. Rozwiązaniem tego problemu jest zainwestowanie w okulary z powłoką antyrefleksyjną, które pomagają w redukcji utrudniających widzenie odblasków.

Dodatkowym problemem, który przyczynia się do męczenie wzroku, jest promieniowanie elekromagnetyczne wydzielane przez monitor. Skupia się ono w soczewce oka, co powoduje jej wysuszenie i pieczenie. To ono, jest odpowiedzialne za przekrwienie spojówek pracowników biurowych. Dlatego warto, aby okulary, w których pracujemy przy komputerze, były wyposażone w powłokę antyelektromagnetyczną.

Warto również wspomnieć o kurzu, który jest zmorą każdej przestrzeni biurowej. Osadzając się na okularach, powoduje, że osoba je nosząca, jest zmuszona do wytężania wzroku. Stąd już tylko krok do nadwyrężenia wzorku. Dobrze jest, więc wyposażyć okulary w powłokę antystatyczną, która zapobiega elektryzowaniu się szkieł, dzięki czemu nie przyciągają one kurzu.

Okulary korekcyjne, do komputera dla osób z wadami wzroku powinny być dobrane przez specjalistę i posiadać odpowiedni poziom korekcji refrakcji. Jednak noszenie tzw. zerówek z odpowiednimi powłokami zaleca się również osobom z dobrym wzorkiem, jeśli pracują wiele godzin przez monitorem.

Related Posts

Leave a Comment