Jak dbać o soczewki kontaktowe?


Przed wyczyszczeniem soczewek kontaktowych

Nosząc soczewki kontaktowe, należy pamiętać, że prawidłowe czyszczenie soczewek to zdrowie naszych oczu. Dlatego nie należy nosić soczewek dłużej niż to wskazane. Najlepiej zapisywać daty w kalendarzu albo ustawić sobie przypomnienie w telefonie. Pamiętaj, żeby zawsze zdejmować soczewki kontaktowe na noc, chyba że są typu „Noc i dzień”. Pamiętajmy też, że makijaż należy zmyć po zdjęciu soczewek. Zanim je jednak zdejmiemy lub dotkniemy pojemnika na soczewki, to powinniśmy zadbać o czystość naszych rąk. Do mycia rąk najlepiej użyć mydła nieperfumowanego i antybakteryjnego. Należy dokładnie wypłukać ręce i osuszyć niestrzępiącym się ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym. Wszystkie te zabiegi mają na celu uniknięcie zabrudzenia się soczewek czy przylegnięcia do nich małych włosków. Najlepiej wyrobić sobie nawyk czyszczenia pojemnika po założeniu soczewek, jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, to należy go wyczyścić przed włożeniem tam soczewek. Aby oczyścić pojemnik, należy go opróżnić z resztek płynu oraz przepłukać obie jego komory świeżym płynem dezynfekującym. Następnie zostawić do wyschnięcia, najlepiej umieszczając go do góry nogami na niepylącym ręczniku. Pojemnik na soczewki kontaktowe najlepiej wymieniać raz na miesiąc.

Czyszczenie soczewek kontaktowych

Czyszczenie soczewek jest bardzo proste i nie zabiera dużej ilości czasu. Przy nabraniu wprawy, będziemy wykonywać te czynności automatycznie. Mając już czyste dłonie, możemy się zabrać za zdjęcie soczewek i ich czyszczenie. Zdejmując szkła kontaktowe, najlepiej zawsze zaczynać od tego samego oka, dzięki temu unikniemy pomyłek.

Czynności wykonywane przy czyszczeniu soczewek to:

  • Soczewki czyścimy od razu po ich zdjęciu.
  • Soczewkę umieszczamy w zagłębieniu dłoni.
  • Wyciskamy parę kropel płynu dezynfekującego.
  • Jednym palcem pocieramy soczewkę, by wyczyścić jej powierzchnię.
  • Płuczemy soczewkę w kilku kroplach płynu dezynfekującego.
  • Umieszczamy soczewkę w czystej komorze pojemnika na soczewki.
  • Zamykamy pojemnik i zostawiamy w nim soczewki na noc.

Należy pamiętać o tym, by nie używać wody z kranu do czyszczenia pojemnika na soczewki czy samych soczewek. Jeśli nie nosimy soczewek codziennie, to dobrze jest zachować instrukcję do płynu dezynfekującego. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić jak długo dezynfekować soczewki i jak często wymieniać płyn.

Related Posts

Leave a Comment