Jak często należy badać wzrok?


Większość ludzi odwiedza okulistę dopiero wtedy, kiedy zaczyna odczuwać jakiegoś rodzaju niedogodności, co jest błędem. Powinniśmy być, świadomi tego, że dzięki badaniom kontrolnym wzroku, można wcześniej wykryć zmiany oraz zapobiec wielu schorzeniom. Kiedy zatem powinniśmy badać wzrok?

Badanie wzroku u młodych osób

Dzieci oraz młodzież powinny kontrolować swój wzrok raz na dwa lata. Wyjątkiem są osoby, które mają już  wykrytą wadę wzroku. Powinny one badać wzrok raz na rok lub zgodnie z zaleceniem lekarza. W przypadku dzieci i młodzieży sprawa jest prosta, ponieważ w szkołach często organizowane są badania wzroku. Po dwudziestym roku życia sprawa się nieco komplikuje, gdyż sami musimy zadbać o swój wzrok, a często tego nie robimy, tłumacząc się brakiem potrzeby lub czasu.

Osoby dorosłe

Od 18 do 60 roku życia powinniśmy robić badania kontrolne wzroku raz na dwa lata. Wyjątkiem są tu, tak jak w przypadku dzieci i młodzieży, grupy ryzyka lub osoby, które mają już stwierdzoną wadę wzroku. Osoby te powinny badać wzrok raz na rok lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Po 61 roku życia wzrok należy badać częściej – raz do roku. Tak samo często, jak osoby, które znajdują się w grupie ryzyka oraz mają stwierdzoną wadę wzroku.

Warto pamiętać, że badanie wzroku wymaga demakijażu, dlatego kobiety, które wybierają się do okulisty, powinny tego dnia zrezygnować z cieni do powiek i tuszu do rzęs. Ponieważ podczas badania podawane są krople, które mogą ograniczyć widzenie nawet do dwóch godzin po aplikacji, dlatego nie warto się na badanie samochodem, a jeśli już, to tylko jako pasażer.

Warto też pamiętać, o ćwiczeniach oczu

Na co dzień zapominamy o tak prostych ćwiczeniach oczu, które bardzo łatwo jest wykonać. Chociażby przekierowanie i skupienie naszego wzroku na najbardziej oddalony punkt lub przedmiot, a po jakimś czasie spojrzenie na przedmiot znajdujący się bardzo blisko. Czynność należy powtarzać parę razy. Jest to ćwiczenie, które powinny wykonywać osoby, które pracują przy komputerze. Innym ćwiczeniem jest poruszanie gałkami ocznymi we wszystkich kierunkach przy nieruchomej głowie. Takie ćwiczenia pozwalają nam dłużej zachować sprawność i ostrość widzenia.

Related Posts

Leave a Comment